Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Üyelerimiz Hakkında
#1
Bu kitabın çoğunu bir tasarım sisteminde birlik, uyum ve uyumun önemi hakkında konuşarak geçirdik. Öyleyse neden varyasyondan bahsediyoruz? Bu şimdiye kadar belirlediğimiz tüm gollerle çelişmiyor mu?

Varyasyon, yerleşik kalıplardan sapmadır ve sistemin her seviyesinde bulunabilir. Örneğin, bileşen düzeyinde, bir ekip, biraz farklı bir şekilde davranması için bir bileşene ihtiyaç duyduklarını keşfedebilir; belki de bu bileşenin bir fotoğraf olmadan görünmesi gerekir. Tasarım dili düzeyinde, farklı bir kitleye sahip bir ekibiniz olabilir, bu nedenle marka kimliklerini bu kitleye daha iyi hizmet verecek şekilde ayarlamak isterler. Hatta tasarım ilkeleri düzeyinde varyasyon olabilir: bir ekip, temel ürününüzden işlevsel olarak farklı bir ürün üzerinde çalışıyorsa, ilkelerini bu içeriğe uyacak şekilde ayarlamaları gerekebilir.

Bir tasarım sisteminde ortaya çıkan üç çeşit sapma vardır:

Kasıtsız sapma genellikle tasarımcılar aradıkları bilgileri bulamadıklarında olur. Bir sistem içinde belirli bir çözümün var olduğunu bilmeyebilirler, bu yüzden kendi stillerini yaratırlar. Net, kolay bulmak dokümantasyon ve Kullanım Kuralları ekibinizin kasıtsız varyasyon önlemek yardımcı olabilir.
Kasıtlı ama gereksiz sapma genellikle tasarımcıların sistem tarafından kısıtlanmış hissetmek istemediği veya daha iyi bir çözüme sahip olduklarına inanmasıyla sonuçlanır. Ekibinizin sisteme nasıl geri itileceğini ve katkıda bulunacağını bildiğinden emin olmak, bu tür varyasyonları hafifletmeye yardımcı olabilir.
Kasıtlı, anlamlı sapma, etkileyici bir tasarım sisteminin hedefidir. Bu durumda, sapma anlamlıdır, çünkü mevcut bir modelin çözmediği çok özel bir kullanıcı problemini çözer.
Kasıtlı, anlamlı varyasyonu etkinleştirmek istiyoruz. Bunu yapmak için, varyasyon için ihtiyaç ve bağlamları anlamamız gerekir.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi