1984 üzerine kısaca…

''SAVAŞ BARIŞTIR! CEHALET GÜÇTÜR! ÖZGÜRLÜK KÖLELİKTİR!''


11
9 Paylaşım, 11 Beğeni

1914’ten 2. Dünya Savaşı’nın bitimine yani 1945’e dek yaşanan süreç, tüm dünyada, sağlıklı siyasi bilincin felce uğradığı, Max Horkheimer’ın ”akıl tutulması” kavramının olumlandığı ve bilhassa Avrupa’da, genel felsefi iyimserliğin çöktüğü yıllar oldu. Savaş dehşetinin, ölümün ve öldürülmenin boyut değiştirdiği bu ”çılgınlık” yılları, karamsar düşünce akımlarının temellenmesine zemin hazırladığı gibi edebî çevreleri de derinden etkiledi.

İşte böyle bir dönemde George Orwell, bu ağır dehşetten etkilenimini, bir şâheserle vücûda bürüdü: 1984…1948 yılında yazılan bu eser Stalinistlerin, Troçkistlere karşı tutumlarının, Orwell’ın Sosyalizm fikrine olan inancını yitirmesine sebep olduğunun kanıtıydı. Ona göre Sovyetlerde gelişen sistem, gün geçtikçe militarist bir oligarşiye, bir diktatörlüğe dönüşmekteydi. ABD’nin başını çektiği kapitalist tasavvur ne kadar tehlikeliyse SSCB’nin komünizmi de o kadar tehlikeliydi artık, iki güç de birbirine benziyordu; nitekim ”Hayvan Çiftliği” nde de bu durum müthiş anlatılır.

Advertisements

1984, George Orwell’ın dehasının en özgün eserlerindendir ve bir toplumsal kâbus, bir anti-ütopya, bir distopyadır.
”Hapis” ve ”hapsedilme” kavramlarının çok katmanlı ve daha girift bir hal aldığı ve ”mahkûmiyet” mefhumunun dışsal olduğu kadar ne kadar ruhsal da olabildiğinin görüldüğü bir eser olarak 1984 çok boyutlu bir birey-toplum analizi ve politik ”güç” eleştirisidir.

Winston, içinde bulunduğu cemiyet için aykırı bir tiptir. ”Birey” bilincinin yok edildiği, insanın basit makinalara dönüştürüldüğü, karşı cinslerin duygusal temayüllerinin korkunç bir biçimde bastırıldığı faşizan-diktatoryal bir iktidarın tahakkümünün toplumun her katmanında katmerleştiği ve süreğenleştiği bir huzursuzluğun kitabı…

Bu şekilde bir kâbusta aykırılık ne kadar uzun sürebilirse Winston’ın aykırılığı da o kadar uzun sürer. Peki sizce günümüz iktidarlarının vaziyeti de tıpkı bu romanda olduğu gibi boğucu bir hâl almaya başlamadı mı? Keskin zekâsı ve öngörüsüyle Orwell’ın resmettiği modern iktidar kâbusunun gerçekten ne derece uzak olabileceği sorusuna verdiğiniz cevaba siz de şaşıracaksınız. Okuyun ve okutun derim dostlar.

-Dosto’nun Müridi-

Veysel Öztekin


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

11
9 Paylaşım, 11 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aşk Aşk
12
Aşk
Nefret Nefret
0
Nefret
Şaşkın Şaşkın
4
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Komik Komik
0
Komik
İnanılmaz İnanılmaz
2
İnanılmaz

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Yorumlar

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı