Türkiye'nin En İyi Forum Sitesi

Tam Versiyon: Kendimizi Tanıyalım
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Birleşik tasarım bazı teknik borçları temizledi. Önceki tasarımda, her bülten modülü farklı stil elde etmek için CSS geçersiz kılmaları vardı. Bazı modüllerin birincil düğme renginde geçersiz kılmaları bile vardı, bu yüzden arka plan rengiyle daha iyi çalışacaktı. Bu gibi küçük CSS geçersiz kılar zamanla ekleyin. Yeni bir değişiklik yayınladığımızda, CSS geçersiz kılmaları içeren noktaları manuel olarak güncellememiz gerekir.

Aerodinamik tasarım ayrıca bülten modülüne daha uygun bir vurgu yaptı. Önemli olsa da, bu modül sayfanın yıldızı değil. Özellikle makale içeriğinin etrafına yerleştirildiği için dikkat çekmek için yüksek sesli arka planlara veya süslü şekillere ihtiyaç duymaz. Bu modüldeki varyasyon markaları ifade etmek için gerekli değildi.

Öte yandan, Vox Media'nın genel başlık bileşenlerindeki değişimi göz önünde bulundurun. The Verge yeniden tasarlarken, editoryal ekipleri sanata daha fazla enlem istemek konusunda vokaldi-sayfayı yönlendirdi, büyük özelliklere dikkat çekti ve özel illüstrasyonlar sergiledi. Bunu, Ana sayfalardaki genel başlığın üstüne oturan bir masthead bileşeni (Şekil 4.5) oluşturarak ele aldık. Bir logo, slogan, tarih ve özelleştirilebilir arka plan görüntüsü içerir. O zamanlar bu bir kerelik bir bileşen olmasına rağmen, varyasyonun değerli olduğunu hissettik çünkü Verge marka sesini güçlendirecekti.


Bülten varyasyonu olmasa da masthead varyasyonu neden iyi çalıştı? Bülten tasarımındaki varyasyonlar tamamen görseldi. Onları yarattığımızda, varyasyonun nasıl çalışması gerektiğine dair bir stratejimiz yoktu; bunun yerine, markaları farklı hissettirmek için herhangi bir fırsat arıyorduk. Masthead varyasyonu, aksine, doğrudan marka stratejisine bağlı. Verge için bir kerelik olarak başlamış olsa da, diğer markalara göç edecek kadar esnek ve maksatlıydı.

İZLEYİCİLER
Bir sonraki bağlamsal varyasyon izleyiciden geliyor. Ürünleriniz farklı şeylere ihtiyaç duyan farklı kitlelere hizmet ederse, sisteminizin bu ihtiyaçlara uyacak şekilde adapte olması gerekebilir.

Bunun iyi bir örneği Airbnb'nin Listeleme sayfalarıdır. Standart listelerine ek olarak, daha yüksek fiyat noktalarında airbnb Plus—one-of-a-kind, yüksek kaliteli kiralama da var. Bir artı liste rezervasyon izleyiciler muhtemelen olağanüstü kalite ve detaylara dikkat arıyoruz.

Hem Airbnb'nin standart Listeleme Sayfası hem de artı Listeleme Sayfası, birçok tutarlı öğe kullandıkları için aynı aileye ait olarak hemen tanınabilir (Şekil 4.9). Her ikisi de Airbnb'nin özel yazı tipini, Tahılını kullanıyor. İkisi de fotoğrafçılığı vurguluyor. Her ikisi de aynı bileşenlerin çoğunu kullanır, tarih seçici gibi. İkonografi aynı.