Aşk ve Beyin


4
4 Paylaşım, 4 Beğeni

“Aşk kuvvetli bağlılıkla kendini gösteren bir duygulanımın adı. Fakat bilimsel olarak çözebildiğimiz kısmının çok ötesinde bileşenleri ruhsal, sosyolojik ve psikolojik kısımları da vardır.”

 

Aşk herkesin hayatında en az bir kere yaşayacağı ve hayatın devamlılığı için gerekli olan dürtüdür. Aslında kalpte olduğunu düşündüğümüz bu duygunun beynimizde başladığını bilmemiz gerekir. Kalple ilgisine de değinirsek bedenimizde özellikle göğüs bölgesinde kendini hissettiren bazı reaksiyonlar mesela kalp ritmi değişimlerine neden olduğu için kalbimizde hissetmemize neden olur. Beynimiz hissetme konusunda pek de başarılı değil.

Kadınlar kendilerinin daha sadık olduğu düşüncesiyle yanıp tutuşurken erkekler bu konudan oldukça muzdaripler nitekim bilimsel olarak baktığımızda kadınlar erkeklerden daha bağlılar. Açık söylemek gerekirse bağlanma safhası kadınlarda daha belirgin, erkeklerde ise tutkulu aşkı takip eden bağlanma daha çabuk sönüme uğrar. Her şey bu kadar bilimsel olmamalı sonuçta bu işin içerisine psikoloji de sosyoloji de giriyor. Bilimsel kısım bize aşkla ilgili çok az bir kısım hakkında bilgi verir. Hangi yaşta olunursa olunsun aşk her insanın gözünü kör ediyor. Kör aşık maşukunun kusurlarını ve eksikliklerini göremiyor ve artık maşukundan başka bir şey düşünemez oluyor. Akıl ve mantık devreye hiç girmeyecek mi? Aşık olan kimse hayatını devam ettiremeyecek mi? Tabi ki de ettirecek. Maşuklarının fotoğrafları gösterilen aşıkların beyin fonksiyonlarında değişimler olurken daha sonrasında fonksiyonlar tekrar düzeliyor. Aşık mesleki ve hayatının diğer alanlarında karar alırken akılcılığından ve mantığından bir şey kaybetmiyor. Eminim bunu duymak bir çoğunuzu rahatlatmıştır. Aşık olmaktan korkan herkes tutunacak bir dal arar. “Acaba hiç böyle şeylere girişmesem de kendimi kariyerime mi adasam?” Ama ne yazık ki bunun kararını biz veremiyoruz. İlk görüşte aşk gerçekten mevcut bir mekanizmadır. Bir insanın görsel özellikleri algıya ilk takılan ve beyinde en hızlı biçimde değerlendirilen özelliktir. Daha sonra zekası, sesi, üslubu, kültürü, statüsü gibi diğer etkenler gelir. Fakat araştırmacıların üzerinde uzlaştıkları nokta, giriş kapısı “görme” olduğu yönündeymiş. Diğer bir bağlayıcı unsur, mekanizması henüz tam kanıtlanamamış olmakla beraber varlığına dair kanıtlara sahip olduğumuz “feromonlar” denen koku sinyalleridir. Bunlar sayesinde biyolojik olarak kendimize uygun eşi seçeriz. Bu sinyalleri alabilecek sade, açık; suni yönlendirmelerden uzak bir zihne sahipsek doğru eşi bulma konusunda şansımız fazla. Günümüz modern dünyasında her ne kadar zor olsa da…

Gündemden konuşalım biraz da değil mi? Ya benimsin ya kara toprağın’cılar türedi bildiğiniz üzere. Cinayete teşebbüsler ve hatta cinayetler bile görüyoruz kara kutularımızın içerisinde. Kara bahtımızdan mıdır bilmem daha hala bunu durduramıyoruz. Bu tip durumlar davranış bozukluklarından ibarettir. Beynin cesaret ve tutku devrelerini aşırı çalıştırması eğer bir kişilik bozukluğu varsa bu tip olaylara altyapı hazırlayabiliyor. Ama her gözü pek aşık cinayet işlemez. Bu düşünce içinde olanların da zaten kişilik bozukluğu olduğu belli oluyor. 

Gerçek aşk değiştiriyor! Siz ne derseniz diyin eğer yaşadığınız şey cinsel tutkudan ibaret değilse değişiyorsunuz. Sevdiğiniz şarkılardan tutun da düşüncelerinize kadar her şey değişebiliyor, hastalık olarak adlandırılan bu durum aslında sadece hayatımızın devamlılığı için gerekli olan beslenmek kadar önemli şeylerden biri, sonuçta ruhumuz besleniyor ama öyle değil mi? 

Kimi maşuku kimi aşkı sever. Neye bağlanırsak aşk bize göre şekillenir zaten şekillenecek önemli bir olay bu en az bir kere yaşayacağız hem de aniden hiç beklenmedik bir anda gerçekleşecek fark eder misin bilmem ama o kadarını. Bizi hayvandan ayıran irademizle bir seçim yapabilmemiz insanı tarafı bulmamız onu yüksek derecelere çıkmak için de kullanıyorsak aşk için kim olumsuz diyebilir ki? 

 

“Acı çekmek hayatta olduğunuzun işaretidir. Kıymetini biliniz.”

Beliz Coplan


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

4
4 Paylaşım, 4 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aşk Aşk
15
Aşk
Nefret Nefret
1
Nefret
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Komik Komik
1
Komik
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Yorumlar

[quads id=10]
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı