Bir Şizofrenin Notları-II

Yetişkinlik bir hastalıktır. Ölümle iyileşir. Ölüm...Bizi var olmaktan kurtaran o mesih! Gelir geçer ve sonra bir gün ölüm de ölür!


60
53 Paylaşım, 60 Beğeni

Ve bir gün ölüm de ölür. Bomboş çürük kabuklarında gezegenlerin…Issız, var renginde bir yokluk…Anlam yok, sınıf yok, tasnif yok, hiyerarşi yok, şiir yok, Pessoa yok, Dostoyevski yok, Bach yok, Mozart yok…Canlılık yok. İnsanın binlerce yıllık tüm üretimi, tüm kültürü, yitirilmiş ve bir zamanlar var olduğu asla bilinemeyecek bir hafızanın çöllerinde…işte bir gün ölüm de öldüğünde bizi içmiş olacak olan kader bu!

Yaşamaya dair bir tiksintiyle ölüme dair bir korkunun çatışmasının çocuklarıyız. Biz yani yaşamayı da ölmeyi de beceremeyenler, lanetliler, yalnızlığının kalabalıklarla hiçbir ilgisi olmayanlar…Peki neyi özlüyoruz? Yok olmayı mı? Ölümün kendisini mi? Hayır. Hiç doğmamış olmayı veya bilinçsizliği yani deliliği… Çünkü delilik bilinç eşiğinin altında bir tür yokluktur. Deli acı çeker, etiyle kemiğiyle vardır ama zihnen ne dünya onun için bir varlıktır ne de o dünya için…Cennete sürgünlüktür delilik. Hangi düşünüre ait olduğunu hatırlayamadığım bir söz şöyle diyordu ”En iyi şey hiç doğmamış olmaktır. Sonraki en iyi şeyse erken ölmektir.” İşte delilik bir tür erken ölümdür.

Ne mutlu kendini irdelemeyen insana! Ne mutlu aklın karanlık ve dipsiz kuyusundan, yaşamın ve benliğin yüzündeki örtünün altında kaynaşan kurtçuklardan habersiz yaşayanlara! Sigara dumanlarında silik birer portre gibi durup, yaşamın aynasında kendinden başkaları da olduğunu bilenlere, sıradanlığın cennetinden sürülmemiş Adem ve Havva çocuklarına ne mutlu!

Bedenin, ruhun hapsedildiği bir hapishane olduğu anlaşılınca onu azâd edecek tek bir eylem kalır: İntihar! Ama intihar bir zayıflıktır. Çünkü acıyı sona erdirir. Daha da uzaması ve şiddetlenmesi mümkün olan bir acıyı… Bu yüzden ölüm yerine yaşamayı seçmek en asil intihardır. Bu çirkin ve asla alışamayacağınız yaşamı seçerek intihar edin!

Biliyorum, bu uydurmalar benim zayıflığım. Yaşamanın ve dışsal gerçekliğin sarsıcı kuvvetinin üstesinden gelecek güce sahip olmayan benim… Ben bekleyen, yalnızca bekleyen biriyim. Neyi beklediğini tam olarak bilmeyen biri… Tüm hayatı derin bir iç çekmesinden ibaret olan, çocukluğun ve onun yitirilmiş doğasının yasını tutan biri… Yetişkinlik bir hastalıktır. Ölümle iyileşir. Ölüm…Bizi var olmaktan kurtaran o mesih! Gelir geçer ve sonra bir gün ölüm de ölür!

–Dosto’nun Müridi–


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

60
53 Paylaşım, 60 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aşk Aşk
104
Aşk
Nefret Nefret
33
Nefret
Şaşkın Şaşkın
26
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
29
Eğlenceli
Komik Komik
37
Komik
İnanılmaz İnanılmaz
69
İnanılmaz

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Yorumlar

[quads id=10]
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı