Bir Şizofrenin Notları

Eninde sonunda sığınacağınız anne eli de ölümlüyken, ölümün anne eline sarılmak bir gün mantıklı gelmez mi?


156
100 Paylaşım, 156 Beğeni

Hiçbir şeye sahip olmak istemeyip; kendini hiçbir yere ait hissedememek var ki sanırım Adem ve Havva cennetten kovulduklarında kısmen böyle hissetmişlerdi. Çocukken içinde olduğunuzu bilmediğiniz ama kökleri kendi halinde sizin içinizde yaşayan bir cennetiniz vardır. Okul ve bazı sorumluluklar onu gittikçe ve nihâyet bir gün tamamen sizden alana kadar o sizindir. Hayret etme yetinizi yitirmeye başlarsınız önce ve sonra bir şeylere olan inancınızı…Sonra içinde bulunduğunuz sonsuz boşlukla içinizde bulunan sonsuz boşluğun sizi ağrıtan ve sancıtan taraflarını farketmeye başlarsınız. Gideceğiniz bir yön var mıdır? Çocukluktan kalan o içgüdünün kırıntısı kalmış mıdır? Eninde sonunda sığınacağınız anne eli de ölümlüyken, ölümün anne eline sarılmak bir gün mantıklı gelmez mi? Belki bugün size çok uzak bir ihtimâl gibi görünen ürkünç durumlar bir gün kaçınılmaz olur.

Şehir ve şehrin kültürsüz kültürü gittikçe yayılan bir kanserdir. Beynimizden başlayarak tüm uzuvlarımızı ele geçirmenin derdindedir. Ve bunu başarır da. Hiçbir şeye şaşıramaz vaziyete gelmeniz için televizyonlar ve medya durmaksızın çalışır. Hergün bir hiç uğruna yaşanan toplu ölümler size günlük rutinler ve hatta gerekli şeyler gibi gelmeye başlar. Sözgelimi bir göçmen gemisi batar, onlarca kadın ve çocuk ölür. Kıyıya vuran cesetler için her şeyin çoktan bitmiş olmasına derinden derine, içten içe sevinmek dışında bir şey hissetmezsiniz. Yani o televizyonun başında siz, o kıyıdaki cesetlerden daha ölüsünüzdür. Fakat istenen budur. Zamanın rûhu bunu gerektirir. Sizin için öncelikli olan henüz çıkmış bir telefonun işlemci hızına, yapay zekânın bir satranç ustasını alt etmesine, elektrikli arabaların satışa sunulmasına ve buna benzer şeylere şaşırmaktır. Ve bunlar onlarca morarmış cesetten daha şaşırtıcıdır.    

Politika hergün söylediği yalanı sürdürür. Her yıl aynı yalanı ısıtıp servise sunar. Sürüler kendilerini güdecek olanı seçmenin mutluluğuyla seçim sonuçlarını bekler. Seçimler sonuçlanır. Kaba etler yumuşak kolkuklara gömülür, toplantılar, demeçler, konferanslar, halkla buluşmalar, çözüm vaatleri…Sürüp gider. Ve kötü olan şudur ki artık çözüm ve çözümsüzlük birbirine karışmıştır. Onu ayırt etmek mümkün olmasa da fark edilir ki bu garip labirent insanın kendi zayıflığının vücut bulmuş hâlidir. İktidar, yani o en kesin zayıflığımız, topluluklar hâlinde yaşarkenki güven duygumuz bizi bir türlü ölmediğimiz bir intihara sürükler. Politika çözüm sunan bir çözümsüzlük, iktidar anarşizme şiddetle karşı çıkan bir grup anarşist ve halk yığınları birçok silahla izlenen kurbanlar olup çıkar.

Tüm bunlar olurken kendinizi uzak, çok uzak yerlere atmak istersiniz. Belki savaşmak istersiniz, sizin yok oluşunuz sizin çapınız kadar bir çirkinliği yok edecek olsa bile bu size çok câzip gelir. Belki susmak istersiniz, konuşmanın artık hiçbir şey anlatamamak olduğunu anlarsınız. Belki yeniden bir hakikat ister ve inanmak istersiniz ve bu yol sizi nereye sürüklerse kendinizi o yolun debisinin akışına bırakırsınız. Ve belki artık hiçbir şey sizi ağrıtmaz olur ve hiçbir şeye karşı bir şey hissedemez, bir nesne olup çıkarsınız. Hayat yorgun düşüren bir mecburiyet, çirkin bir alışkanlık olur. Yaşamak bir mide bulantısıdır.

-Dosto’nun Müridi-


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

156
100 Paylaşım, 156 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aşk Aşk
185
Aşk
Nefret Nefret
56
Nefret
Şaşkın Şaşkın
76
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
44
Eğlenceli
Komik Komik
52
Komik
İnanılmaz İnanılmaz
100
İnanılmaz

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Yorumlar

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı