Doğmamış Yeğenime Mektup

Çünkü eğer büyürsen, dönüp dönüp o günleri özleyecek, arayacak ve belki ciğerlerindeki o ilk acıyı duyduğunda olduğu kadar olmasa da ağlayacaksın.


63
4 Paylaşım, 63 Beğeni

Ve işte geliyorsun Meryem! Bir sen eksiktin. Ciğerlerine o ilk havayı doldururken çektiği ilk acı, peşini bırakmıyor insanın, söyleyeyim. Elleri hep bir el arıyor, mesela anne eli…Yaşamak şudur, budur demeyeceğim. Çünkü sen yalnız bir uykudan ibaretsin. Yakında uyanırsan gözlerindeki şaşkın boşluğa bakıp, o bir türlü bir şeye benzetemediğim özlemimi dindirir, kimliksiz bir varoluşla bir şeyler anlatmaya çalışırım. Sen gel hele…Ben başkasının günahı olarak kaldım, sen umarım bunun bilincine varmaz, ilerde kendini bir suç olarak görmezsin. Kendini bir şeylere ait hisseder, tutunacak bir gerçek bulur, yaşamayı olduğu gibi kabul edersin. Gerektiğinde yalnız kalabilmeyi, kalabalıkların hayhuyunda, yaşamak koşturmacasında insanın, yalnızlıkla yalnızlıktan kaçış arasında akıp duran bir nehir olduğunu anlarsın, akıp duran, hiçbir yere gidemeyen.

Sana içimi döküyorum. Çünkü bazen senin o imgesiz ve kavramsız, sınıfsız ve tasnifsiz, bilinçsiz ve tarifsiz dünyana imreniyorum. Hayatın karşısında, senin gözlerindeki şaşkınlığın ta kendisiyim ben, büyüyemedim. Annem, kaçabildiğim ve döndüğümde hiç yargılanmadığım tek ülke… Babam boşlukta şekle bürünmüş bir yalnızlıktan ibaret… Bense bir kaçışla bir yalnızlığın meyvesi…Şimdi sen geliyorsun. Hiç konuşmadan, dil gibi eksik bir yapıdan münezzeh, herhangi bir şeyi anlamaya dönük hiçbir çaba göstermeden öylece gözlerini hiçliğe emanet eden sen…Çocukluğundan, o güzel ülkenden sürülmeden evvel, bol bol gülüp eğlenmeni dilerim. Saçmalamanı, hiçbir anlama gelmeyen cümleler kurmanı, bizi anlamamanı, şaşırmanı ve o çocuksu şaşkınlığının bir parçasını hiç yitirmemeni, biz yetişkinleri bölüp parçalayan, adına ”anlam” dediğimiz o günahı hiç bilmeden, hiç tanımadan yıllarca sürecek olan bu yolda saf ve günahsız gidiyor olmanın tadına varmanı dilerim. Çünkü eğer büyürsen, dönüp dönüp o günleri özleyecek, arayacak ve belki ciğerlerindeki o ilk acıyı duyduğunda olduğu kadar olmasa da ağlayacaksın.

Ama önce doğman gerek çocuğum. Dilerim yaşam karşısında benim gibi garip kalmazsın. Üstesinden gelir, kötülüğe karşı dik durabilecek gücü kendinde bulursun. Henüz gelmedin ama şimdiden hoşgeldin çocuğum. Hoşgeldin Meryemim.

__Dosto’nun Müridi__


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

63
4 Paylaşım, 63 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aşk Aşk
52
Aşk
Nefret Nefret
2
Nefret
Şaşkın Şaşkın
8
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Komik Komik
1
Komik
İnanılmaz İnanılmaz
31
İnanılmaz

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Yorumlar

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı