En Uygun Anahtar Kelime Gönderimi

Anahtar kelime gönderimi istediğimiz makaleleri bulmak için dijital ortamın olmazsa olmazıdır. Bu makalemizde örnek vererek göstereceğiz.


26
92 Paylaşım, 26 Beğeni
Advertisements

Çoğalan miktarda bilginin dijital olarak bulunmasıyla, alakalı evrakları bulma oldukça güç oldu! İstediğimiz yazıları bulmak için, arama motorlarını kullanıyor ve neticeleri daraltan anahtar kelimele gönderiminden destek alıyoruz.

Bu sebeple, kaynakları filtrelemek amacıyla anahtar kelimeler ehemmiyetlidir. Bu parametreleri bir veritabanı ya da arama motorunda kullandığımızda, sonuçlarn bir listesini alıyoruz. Bir metnin içeriği, sarfedilen anahtar kelimeler doğrulusunda yansıtıldığında tarama sonucunda bulunma oranıda çoğalıyor.

Öyleyse, makelelerimizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer aldığından nasıl emin olabiliriz? Yanıt, elbette, doğru anahtar sözcükleri seçmektir! Bununla beraber, anahtar sözcükleri kullanmakla ilgili birtakım tuzaklar vardır; aşağıdaki makale sizler amacıyla hızlı bir rehberdir.

Advertisements
  1. Hedef mecmuanızın anahtar kelimeler ile alakalı yönergelerini okuduğunuza emin olun. Misalin, çoğu muayenehane yazıda Amerika Birleşik Devletleri Milli Tıp Kütüphanesi Tıbbi Mevzu Başlıklar MeSH terimleri kullanılmaktadır. Bir Hayli mecmua beş ila sekiz yarıyıl arz etmektedir. Bununla beraber, kimileri sözcüklerin tabiatını kısıtlar. Misalin, birkaç mecmua tümce yerine tek bir kelime istiyor. Mecmuaların ihtiyaçlarını kesinlikle hakimiyet edin.
  2. Mevzunuzla ilgili araştırmaları bulmak için hangi terimleri kullanacağınızı  düşünün.  Seçtiğiniz ifadeler öbür analistlerin kullanabileceği anahtar sözcüklere benzemektedir.
  3. 2. kaidede, “kelimeler” yerine “tümceler” terimini kullandık. Hakikatinde “anahtar kelimeler” yanlış bir belirlemedir. Bu günlerde kelime öbeği veya bütün tümce ile arama yapıyoruz. Bunun sebebi şayet tek kelime ile arama yaparsak mevzumuzla ilgisi olmayan pek çok netice ile karşılaşma ihtimalidir. Misalin, Jüpiter’in hava kompozisyonunun özelliklerini öğrenmek istediğimizi düşünelim. “Jüpiter” yazarsam, Jüpiter ile alakalı rastgele bir evrakı kapsayan bir liste alırım, ancak bunların çoğu aradıklarımla ilgili olmayabilir. Bu sebeple, iki ila dört kelime kapsayan anahtar kelimeler seçin.
  4. Yazınızın başlığında tespit edilen sözcükleri anahtar kelimeler olarak kullanmaktan kaçının; bilhassa de başvuru ettiğiniz mecmua onları kullanmamanızı söylüyorsa. Peki niye? Başlığınız arama motorlarında okuyucular doğrulusunda kolaylıkla aranabilir  bir uygulama kodu ile aramada kolay bulunması daha yüksek olarak işaretlendi bu sebeple anahtar kelimeler başlığınızın içeriğini bitiren sözcüklerden oluşturulmalıdır. Mecmuadan başlığınızın anahtar kelime olarak kullanılmaması gerektiği gibi bir kısıtlaması olmasa dahi, sizlere başlık yerine seçenek sözcükleri kullanmanızı öneririz  lütfen kaide #7’ye bakınız.
  5. Anahtar kelimeler genel mevzuyu göstermelidir ancak çok geniş yakalanmamalıdır. Misalin, yeni keşfedilen bir epigenetik tertip edici ile alakalı bir araştırma yazıyorsanız, “hücre biyolojisi”  veya “genetik” gibi genel anahtar kelimeler kullanmak istemeyebilirsiniz. Bu terimler, potansiyel okuyucularınızın kaynak taramalarında aradıklarını  bulmaları  için yeterli değildir. Anahtar kelime seçerken, özetinizi içerilen esas kavramlara odaklanın.
  6. Araştırmanızın ana fikrinin, tekniğinin kesinlikle bir parça anahtar sözcüklerde yer almasına dikkat edin. Anahtar sözcükleri yazarken hecelemeler son derece ehemmiyetlidir. Şayet anahtar sözcüğünüzü yanlış yazarsanız , yazınız için doğru anahtar kelime olsa dahi arama motorlarında yer almayacaktır.  Her anahtar sözcüğün fotoğrafı olarak kabul gören yazım şeklinde olduğundan emin olun. Aksi taktirde yazınızın arama motorlarında bulunma ihtimali oldukça düşer.
  7. Yazınızın başlığında bulunan sözcüklere seçenek kelimeler üretin. Bu sözcüklerin eş anlamlılarını, eşlerini anahtar kelime olarak kullanabilirsiniz. Misalin, HIV, tehlikesiz bir kısaltma olacaktır. Öte yandan ARC terimi bir hayli alanda ehemmiyet taşır: bilgisayar programcılığı, mühendislik, matematik ve biyolojide bu kısaltmaya bol bol rastlarız. Bu sebeple, ARC dosya biçimine hedeflersek, “ARC dosya şekli” ifadesini anahtar kelime olarak kullanabiliriz.
  8. Yazınızı mecmuaya yollamadan anahtar sözcüklerini hakimiyet edin. Anahtar sözcüklerinizi Google Akademik gibi muhtelif akademik veritabanlarına girdiğinizde, neticeler, mevzunuza eş kağıtları kapsıyor mu? Kapsamıyorsa, koşulları yerine getirinceye kadar anahtar sözcüklerinizi gözden geçirin.
  9. Anahtar kelime jeneratörlerini dikkatli kullanın.  Texas Üniversitesininki buna bir misaldir http://www.lib.utexas.edu/keywords/index.php Size önerilen anahtar sözcüklerin yazınıza uyup uymadığını düşünün. Kural 8’de söylendiği gibi anahtar terimleri kullanarak yazınıza uygunluğunu iki kere hakimiyet edebilirsiniz.

Umarız bu makale sizlere yardımcı olmuştur. Unutmayın ki anahtar kelimelerinizin gönderimi ve doğruluğu, yazınızın arama motorlarında basitçe bulunmasına sebep olup, amaç kitlenize rahat rahat ulaşmanızı sağlayacaktır!

Advertisements

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

26
92 Paylaşım, 26 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aşk Aşk
44
Aşk
Nefret Nefret
61
Nefret
Şaşkın Şaşkın
73
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
46
Eğlenceli
Komik Komik
98
Komik
İnanılmaz İnanılmaz
34
İnanılmaz

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Yorumlar

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı