Franz Kafka’nın Dava’sı üzerine…


16
1 Paylaşım, 16 Beğeni

Franz Kafka, Almanca yazan bir Çek, Hristiyan çoğunlukta bir Yahudi, sanattan pek hazzetmeyen bir babanın sanatsever oğlu, mesleğinden yazmaya vakit bulamayan bir yazar, kumar bilmediği gibi aşkta da kazanamayan bir âşık… Zîrâ -o göremese de- onu bu nefret ettiği hayata bağlayan aşkı Milena Jesenska, bir toplama kampında, Nazilerce gördüğü ağır işkencelere dayanamayıp ölür; aynı kaderi Kafka’nın üç kızkardeşi de paylaşır. Bu açıdan baktığımızda Kafka’nın hayatı tam bir ”sürgündür.” Kafka ölmeden evvel yazdığı tüm eskiz ve fragmanları, arkadaşı Max Brod’a verip, ondan bu yazıları yayımlamamak üzere saklamasını ister. Brod’un ihanetiyle dünya edebiyatı, Kafka’nın tüm bu hazinelerine kavuşmuş olur. Dilimize ”Dava” ve ”Duruşma” diye farklı isimlerle çevrilen bu eser de işte bu eskizlerden biridir.  Dava varoluşçu bir karabasandır. Eserin başkarakteri josef K., bir sabah hangi kuruma çalıştıkları meçhul kimselerce tutuklanır. Kim tarafından dava edildiğini bilmeden, yargıcın kim ve suçlanma sebebinin ne olduğu belirsizken, gözaltına alınır. Ne kadar uğraşırsa uğraşsın, ne ona dava ve suç hakkında bilgi verecek birini bulur ne de neye ve kime karşı savunma yapacağı konusunda bilgi edinir. K.’ya üç seçenek sunulur: Davayı sürüncemede bırakma, görünüşte aklanma ve gerçek aklanma yani kurtuluş.

Ama K.’nın gerçekten aklanması yani kurtuluşu için ayırdına varması gereken şey, doğmuş olmanın suç, hayatın hapishane; aile, çevre, din, kökleşmiş kuralların yargıç ve ölümün ise kurtuluş olduğudur. Bürokrasinin koridorları, çürümenin ve adına adalet denen, kimsenin görmediği o soyut güzelin arayışıyla ömür tüketmenin koridorları, maddi bir cehennemdir. Beton binalarda nefessiz kalır K., sanki hiç uyanmayacağı korkunç bir rüyanın mahkûmudur. Nitekim ölüm imdâda yetişir ve kurtarır onu.

Eser Kafka’nın hayatının imgesel ve sürreal çizimidir. Babasıyla ve ”baba” kavramıyla yaşadığı problemler, cinsel eğilimlerinin saptırılması, sürekli suçlanması ve yalnızlığı, içinde yaşadığı dönemin hukuk sistemi onu boğar ve tüm bu sorunlar esere yansır.

Bu ”Kafkaesk” atmosferde, yazarın kadınlarla ilişkisinin hastalıklı boyutlarını görüp, karanlıkta kalan ödipal ve agorafobik yanlarınını çözebimek de esere ışık tutar nitelikte olacaktır.

Tüm bunların dışında eserin, Camus’ nün ”yabancılaşma teorisi” ni ve tüm Varoluşçu edebiyatı derinden etkilediğini; Dosto’nun eserleriyle de metinlerarası ilişkiler içerisinde olduğunu söylemek mümkün. Bu atmosferi edebiyatımızda en iyi yansıtan yazarlar arasında kanımca Oğuz Atay, Yusuf Atılgan; günümüzde ise Hasan Ali Toptaş sayılabilir.

Bu yorgun, çelimsiz ve bir o kadar da yalnız adamın eserlerinin tümünü okumak bir ödev olduğu gibi, bu eserleri hakkıyla okumak da elzemdir. ”Dava” yı tüm bu kavram ve başlıkları göz önünde tutarak okumanızı tavsiye ederim dostlar. Keyifli okumalar!

-Dosto’nun Müridi-

Veysel Öztekin


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

16
1 Paylaşım, 16 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aşk Aşk
10
Aşk
Nefret Nefret
3
Nefret
Şaşkın Şaşkın
4
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Komik Komik
3
Komik
İnanılmaz İnanılmaz
2
İnanılmaz

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Yorumlar

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı