Hepimize Yetmez Miydi?

Gün yüzünün döndüğü alacalı renklere sahip olmak istedikleri için her adımda bir tuğla daha ev sahipliği yaptı. Peki, kime yar oldu?


16
16 Beğeni

Hepimize Yetmez Miydi?

Işığını söndüren bir pırıltının göremeyeceği kadar uzaktaydım. Terk edilmişliğin ortasında bulunan bir çarmıktan başka bir şey değildim. Kara çamurla bulanan tuğlalarla kaplı devasa alanlarda yer edinmiştim. Daha iyi görebilmeleri için inşa edilmiştim. Daha çok uzakları düşleyebilmeleri için var olmuştum. Lakin artık birbirlerini dahi göremeyecekleri bir konumdaydılar.

İnsanoğlu gökyüzü derinliklerine ulaşabilmek için yükseğe çıktı. Yükseğe çıktıkça çıktı… Arşa ulaşmak istedi. Her yükseğe çıkmak için bir basamak inşa ettiklerinde bir o kadar alçalabildiklerini göremedi. Daha çok görmek istedi ama bir o kadar da burnunun ucunu göremeyecek hale geldi. Bir yarışa tabi tutulmuş gibi kim daha çok yükselirse o kadar gökyüzüne ulaşabilirim dedi ama artık kendisi dahi onu göremeyecek haldeydi. 

Bu yüzden yaptıkları her şeyden kaçtılar. Başka yer bulabilirim umuduyla köşe bucak yer aradılar. Gün yüzünün döndüğü alacalı renklere sahip olmak istedikleri için her adımda bir tuğla daha ev sahipliği yaptı. Peki, kime yar oldu?

Başımı yukarı doğru kaldırdığımda pamuk şekerinden hallice bulutlar, inci gibi dizilmiş yıldızlar, masmavi bir gökyüzü… Göremedim! Başımı yukarı doğru biraz kaldırdım; gördüğüm manzara bir daireydi. Başımı daha da yukarı kaldırdım; gördüğüm bir apartmandı. Parmak ucuna yükselip başımı olabildiğince kaldırdığım da gördüğüm sadece bir gökdelendi; çatısını dahi göremediğim bir gökdelen. Adı üstüne göğü delen. Bizden yüksek şeylere tahammül edemediğimiz o kadar aşikâr ki tutup gök-yüzünü de delmişiz. 

Çocuklarıma “vakti zamanında bir adet gökyüzü vardı” mı diyeceğim? Bir rivayete göre eskiden güneşin altın parıltıları her yeri kuşatıyordu. Güneş sadece yukarıyı değil her yeri eşit ölçüde ısıtabilecek kadar güçlüydü. Milyonlarca yıldız diye adlandırdığımız bize sadece küçücük nokta gibi görünürdü. Şimdi ise kapkaranlık bir girdaba dönmüş. Bir rivayete göre kuşların özgürlük alanı, insanoğlunun nefes alanı olan bir yermiş. Galiba, çok uzakta değil ha ne dersin? Böyle anlatmamız çok uzakta değil.

En yüksekte gün doğumuna tanık olan dallar, en aşağı da karanlığına gömülen kır çiçekleri… Kır çiçekleri yarışa girer miydi ki bir nebze “bende gün ışığından yararlanmalıyım” diye kendisini ağaca dönüştürmeyi ister miydi? Onlara gerçekten de yer kalacak mıydı ki? Kendimizi yarıştırıyoruz diye doğa da kendini yarıştırıp yüceltir miydi ki? Yükselme umuduyla ufalanmış yürekler, yükselse dahi ne kadar yücelebilirdi ki? Baksana o kadar uzun ağaç dalları göğe baktığında birbirlerine çarpmadan bile yol buluyorlar. O zaman bunca yolu kapamak niye? Neden onlara bakıp birbirine zarar vermeden dokunmayı feyz almıyoruz da daha çok göreceğim bencilliğine kapılıp yok ediyoruz? 

Dilek dilerken baktığım gökyüzüyken şimdi her bir düş parçası duvara çarpıyor. Kendi düş kırıklığını duyabiliyor musun? Hepimiz için aynı olmasa da itiraz etmeden günün doğumuna ve günün batımına eşlik eden gökyüzü, hepimize yetmez miydi? Bunca yıl asıl bize ev sahipliği yapan gökyüzü, hepimize yetmez miydi? O zaman bu nankörlük niye? Kendi evine niye ihanet ediyorsun? Pencerendeki nankörlüğü sil çünkü fazlasıyla toz tutmuşlar. Yoksa sadece birbirimizin camlarına yansıyan ışıklarla yetinmek zorunda kalacağız.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

16
16 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aşk Aşk
15
Aşk
Nefret Nefret
0
Nefret
Şaşkın Şaşkın
2
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Komik Komik
3
Komik
İnanılmaz İnanılmaz
2
İnanılmaz

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Yorumlar

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı