Herkes Biraz Başka Renklerle Kirlenmiştir

Ben zaman zaman kendimi bulan bir adamım.


10
3 Paylaşım, 10 Beğeni

Renklerin büyülü dünyasına giren oldu mu hiç? Siyahın içindeki umudu gören, mavinin kısıtlayıcı özgürlüğünün yanında sarının çocuksu heyecanıyla çocukluğuna dönen? Hayatın içindeki renkleri kısıtlayarak hayatı zindan eden? Bizler de birer renk değil miyiz aslında?

    Ya tek rengiz ya da renklerin topluluğundan oluşan bir renk. Mesela ben gri renk olduğumu düşünürüm. Yazdığım yazılarda kendimden gri diye bahsederim. Beyazın safılığını, kolaylağını veya basitliğini taşıyamam. Bunun yanında siyahın netliğini, kesin kararlılığını veya bilgeliğini de taşıyamam. 

   Bana göre beyaz kolaydır, basittir çünkü hemen fikri değişebilir. Beyazın içine bir damla farklı bir renk damlatıp onu karıştırın. Hemen o rengi görürsünüz, ister açık ister koyu tonlu olsun o renk fark edilir. Beyaz o renge bürünür. Kendi kişiliğini kaybeder. Çabuk savrulur. İnsanları aydınlatmaya uğraşır fakat kendi karalanır. 

Advertisements

  Siyah netlik, bilgeliktir çünkü kolay etkilenmez. Siyahın içine bir damla başka renk karıştırırsanız etkisi o kadar net görülmez. Kendi bildiğinden vazgeçmez. Kendi benliğine ulaşmıştır. Fakat sonludur. Kendini bulduğu için artık hayatta pek bir amacı kalmamıştır. Hayatın iyi yanlarını ve kötü yanlarını görmüş, kendi tarafını koyu bir şekilde seçmiştir. Karşıt görüşlü biri onu kolay kolay etkileyemez. Siyahın bilgeliğine herkes erişemez. Siyahı anlamak için yavaş yavaş siyaha yaklaşmak gerekir.

   Beyazın saflığını geride bırakmış, hayatın iyi ve kötü yanları önüne sunulmuş ve karar kendisine bırakılmış, sonsuzluğa sahip, kararları siyah kadar net olmayan lakin beyaz kadar da çabuk etkilenmeyen bir güçte olan bir renktir gri bana göre. Özgürdür, vereceği herhangi bir kararın sonucunda çok fazla renginden ödün vermez. Yeni fikirlere açıktır. Bir damla farklı renk damlatın. Rengin etkisi belli olur fakat siz onun gri olduğunu hala anlarsınız. Sonsuzdur, çünkü daha kendi benliğini bulamamıştır. Kendini bulan birinin başka bir amacı kalmaz çünkü. Zaten hayatın renklerinin bu şekilde farkına varırız. Kendimizi bulmaya çalışırken. İyiyi veya kötüyü seçebiliriz bu evrede ve siyah dışında bambaşka bir renge de dönüşebiliriz. Dahilik ve delilik arasındaki o ince çizgiye dikkat etmezsek takılıp düşebiliriz.

  Diğer bir açıdan gri yaşanmışlıklara göre de şekillenir. Ne kadar zor şeyler yaşarsak rengimiz o kadar koyulaşır. Bu hayatta kimse beyaz olduğunu iddia etmemeli. Herkes biraz başka renklerle kirlenmiştir. Umutla, heyecanla, sabırla veya aşkla kirlenmişizdir. Kötülükle kirlenmişizdir. 

  İçine düştüğünüz telefonun derin çukurundan gökyüzüne bakarak çıkın. Hayatın renklerine tutunun. Etrafınızdaki renklerden dost, sevgili edinin. Çünkü bu hayat yaşanmaya değer.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

10
3 Paylaşım, 10 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aşk Aşk
20
Aşk
Nefret Nefret
0
Nefret
Şaşkın Şaşkın
2
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Komik Komik
1
Komik
İnanılmaz İnanılmaz
4
İnanılmaz

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Yorumlar

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı