İsmet Özel Üzerine…

Nasıl olurmuş göze almak gözlerden ötesini...


15
1 Paylaşım, 15 Beğeni

İsmet Özel, Türk şiirinin en özel adamlarından biridir bana göre. Onun şiir macerasının  başladığı yıllar, geleneğe yaslı şiiri yıkma çabası çoktan  sonuç vermiş ve yeni ”toplumcu çizgi” kendi geleneğini oluşturma yolunda epey yol almıştı. Öyle ki şiir veya düzyazı eserlerinde şair ve yazarlar ”toplumsal meselelerden ve bundan doğan mağduriyetlerden” onların istediği gibi söz etmiyorsa, yazılanlar bir işe yaramazdı. Örneğin romanda Oğuz Atay ilerleyen yıllarda bunun kurbanı olacaktır.( Bu konuda Yıldız Ecevit’in ”Ben Buradayım” adlı biyografik eserine bakılabilir) Böyle bir dönemde İsmet Özel ne tamamıyla toplumcu cepheden ele alınabilir ne de salt imgeci cepheden. Bu iki cephe arasında kadifemsi bir geçiş ve nev’i şahsına münhasır bir edebi olaydır.

Ataol Behramoğlu tarafından, İsmet Özel’in de izniyle Oğlak Yayıncılık tarafından yayınlanan ”Genç Bir Şairden Genç Bir Şaire Mektuplar” adlı kitapta, bu iki şairin mektuplaşmaları dönem ve dönemin baskın poetik anlayışı hakkında fikir vericidir. Bu dönem, yani 1967-80 arası, yalnız Türk şiirinde değil, genel anlamda dünyada bir politik-sanatsal-ruhsal bir değişimin olduğu ve fazlasıyla politize bir dönemdir. Nâzım Hikmet çizgisi ile İkinci Yeni’nin imaj çalışmaları başa baş bir reaksiyon gösterir.

Advertisements

Fakat İsmet Özel şiiri de, her ne kadar Nâzım ile kimlik bulan toplumcu çizgiden hareket etmişse de daha başlardan, ilk şiirlerden itibaren, örneğin Yorgun şiiri veya Bakır Tenli Yapraklar şiiri, hem şiire yerleştirdiği dili hem de inşâsı yönüyle kendini hemen ele vermeyen fakat halkın, eski Türkçe kelimelerini barındıran, yaşatan, canlandıran bir şiirdir.

İçerdiği alt metni ve çağının rûhunu (Almanlar Zeitgeist derler)yakalaması onu evrensel bir şiir kılarken; aynı zamanda yaşlı ve yozlaşan bir dilin karşısında direnen eski Türkçe kelimeler onu kırsal kesimlerin de sıcaklık hissedeceği kadar yerel bir forma sokar. İsmet Özel’in dilsel ve imgesel becerisi, dönemin Sürrealist ve Dadaist nüveler içeren İkinci Yeni gibi genel olarak imgeci bir duruş ile bunun tam zıddında duran toplumcu hareket arasında bir köprü kurar. Her ne kadar 1975 sonrası daha muhafazakâr bir çizgiye kaymış olsa da bu onun şiirdeki kimlik arayışını ve şiire form orijininde sorduğu soruyu sormasına engel olmaz, aksine ona yeni ve daha yerli ufuklar açar. Yani ne sloganvâri bir şiir ne de anlamsız imgeci şekilciliğe teslim bir şiir; Halktan yana ve evrensel ölçütlerde bir şiir. Keşke üstad şiiri bırakmasaydı.

-Dosto’nun Müridi-


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

15
1 Paylaşım, 15 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aşk Aşk
13
Aşk
Nefret Nefret
4
Nefret
Şaşkın Şaşkın
2
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Komik Komik
5
Komik
İnanılmaz İnanılmaz
8
İnanılmaz

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Yorumlar

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı