Kitap Tavsiyelerimiz ve Hakkında Bilgiler

Okumak apayrı bir histir. Kitapla bir bağ kurduğunuz zaman netlikle dünyayla ilişkiniz kesilir. Bizde sizler için bu haftanın kitap tercihlerini derledik.


20
92 Paylaşım, 20 Beğeni
Advertisements

Her gün kesinlikle 30 dakika kitap okumak beyninizi ve bedeninizi dinlendirecek ve sizi dinç yakalayacaktır. Kitap okumaya alıştıktan sonra inan hep okumak isteyeceksiniz. Kaçış yolunuz kitaplar olsun. Hayalinizi genişletmek isterseniz kitap okumak en hoş terapidir.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı

“Büyük Efor Büyük Mesullükler Getirir.” Doğru. Ama bu lafın daha iyi bir akış açısı var, ve gerçekten derin bir bakış açısı. Tek yapmanız gereken lafların yerini değiştirmek: “Büyük mesullükler büyük efor getirir.” “Her şeyi iyi tarafından görmek” gibi bir şey iyi gibi görünse de, reel şu ki yaşam bazen perişandır ve yapabileceğiniz en sıhhatli şey de bunu kabul etmektir. Olumsuz duyguları inkâr etmek daha derin ve daha uzun ömürlü olumsuz duygulara ve duygusal bozukluğa neden olur. Kesintisiz pozitif olmak yaşamın meseleleri için geçerli bir çözüm değil, bir inkâr şeklidir. Doğru bedelleri seçerseniz, bu meseleler size dinçlik, güç ve şevk verir. Dedemin zamanına dönersek, kendini çok makûs sezdiğinde şöyle düşünürdü, “Bugün perişan bir günümdeyim. Ama napalım yaşam böyle, ben samanları havalandırmaya devam etmeliyim.” Ama ya şimdi? Şimdi beş dakikalığına dahi kendinizi çok makûs hissetseniz son derece mutlu ve şahane yaşamları varmış gibi sunan insanların 350 resmiyle bombardıman ediliyorsunuz, bu gidişatta yanılgının sizde olduğunu sezmemeniz imkânsız şüphesiz. Dokunmayacak şeyleri kafaya takmamak çok ehemmiyetlidir. Dünyayı kurtaracak olan şey budur. Dünyanın bazen perişan olduğunu ama bunun da natürel olduğunu kabul ederek yaşamak gerek. Zira her zaman böyleydi ve her zaman da böyle olacak. Sosyal medyada her gün milyonlarca kere paylaşılan “Nasıl Mutlu Olunur” stili absürtlüklerde yanlış olan ve kimsenin fark etmediği şey şudur: Daha pozitif bir tecrübeyi heves faktörün kendisi olumsuz bir tecrübedir. Ve de bütün tersine, insanın olumsuz tecrübesini kabul etmesinin kendisi pozitif bir tecrübedir. Pokerde elinde vahim kağıtlar olan biri çok hoş eli olan birini yenebilir. Elbette eli hoş olanın kazanma olasılığı daha büyüktür, ama sonunda kazanan her oyuncunun reyin zamanında yaptığı tercihlerle tanımlanır. Yaşamı da aynı biçimde görüyorum. Hepimize dağıtılmış bir el var. Kimilerinin eli daha iyi. Yalnızca kağıtlara bakarak perişan gidişatta olduğumuzu söylemek kolaysa da, asıl reyin o kağıtlarla yapacağımız tercihlere, almaya karar verdiğimiz tehlikelere ve beraber yaşamayı seçtiğimiz neticelere bağlıdır. İçinde bulundukları gidişata göre kesintisiz en iyi tercihleri yapanlar tıpkı pokerde olduğu gibi yaşamda da öne çıkarlar ve illa da eline en iyi kağıtlar gelmiş olmaları gerekmez.

Advertisements

Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Mustafa Kemal Atatürk zamanında Türkçeye ilk defa çevrildi. Atatürk, kitabı okuduğunda bu epopesi galibiyete tek sözcükle hayran olmuştu. Şipşak kitabın ülkedeki mekteplerin, özellikle askeri mekteplerin müfredatına dahil edilmesini buyurdu. Türk askerleri ülkelerindeki “hayatı yenilemek” için kesinlikle bu kitabı okumalıydılar. O müddetler, kitap o kadar çok alaka gördü ki, Kuran-ı Kerim’den sonra en çok okunan kitap haline geldi. Bu kitap tüm fukaralığa, olanaksızlıklara ve namüsait tabiat şartlarına karşın, bir avuç aydının önderliğinde; askerlerden din adamlarına, profesörlerden hocalara, hekimlerden işadamlarına kadar, her işten insanın omuz omuza bir dayanışma sergileyerek, Finlandiya’yı, ülkelerini geri kalmışlıktan kurtarmak için nasıl büyük bir çaba verdiklerini, tüm insanlığa misal olacak şekilde gözler önüne sermektedir. Ulusların epopesi özverisiyle fakirlikten kurtularak, ekonomik, siyasi ve kültürel olarak nasıl müthiş bir ülke yaratılabileceğini gösteren, okurlara dudak ısırtan ebedi bir yapıt.

Başlangıç

Genç adam, aniden üç büyük dinin temsilcilerine döndü. “Donakaltıcı bulacağınızı hipotez ettiğim bilimsel bir buluşum nedeniyle bugün buradayım. İnsanlık tecrübemizin en esas iki sualine yanıt bulma ümidi ile senelerdir peşinden koşuyordum. Bu bilginin tüm inananları derinden etkileyeceğine inanıyorum. Nasıl desem, ‘devirici’ diye belirlenebilecek bir farklılığa neden olabilir. Birazdan görecekleriniz, dünyayla paylaşmayı umduğum sunumun kaba bir kesiti. Fakat bunu yapmadan evvel dünyanın en tesirli din adamlarına danışmak, en çok etkilenecek bireylerce nasıl idrak edileceğini bilmek istedim.”

Piskopos, haham ve ulema birbirlerine baktılar, bunalmış görünüyorlardı. Piskopos, “Tuhaf bir girizgâh Bay Kirsch. Bize gösterecekleriniz dünya dinlerinin esasını sallayacakmış gibi konuşuyorsunuz,” dedi. Genç adam mukaddes metinlerin saklandığı bu daha önceki mahzende etrafına baktı. Esaslarını sallamayacak, devirecek, diye düşündü. Din adamları üç gün içinde bu sunumu bir faallikle insanlara duyuracağını öğrenmiyorlardı. Bunu yaptığında tüm insanlar, dini öğretilerin gerçekten de ortak bir noktası bulunduğunu kavrayacaklardı: Hepsinin tümden yanlış olduğunu…

Advertisements

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

20
92 Paylaşım, 20 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aşk Aşk
89
Aşk
Nefret Nefret
42
Nefret
Şaşkın Şaşkın
40
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
39
Eğlenceli
Komik Komik
37
Komik
İnanılmaz İnanılmaz
58
İnanılmaz

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Yorumlar

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı