Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Html Hakkında En Geniş Bilgiler
#1
HTML köprü metni biçimlendirme Dili anlamına gelir. HTML, bir web sayfasını ve içeriğini yapılandırmak için kullanılan bir koddur . Gerçekten de, bir programlama dili değil, içeriğinizi yapılandırmak için bir biçimlendirme dili.

Bu nedenle, HTML kodu, bir görünüm vermek için içeriğinizin farklı bölümlerini sarmak ve / veya kapsüllemek için bir dizi öğeden oluşur.

Örneğin, < p> etiketi bir paragraf oluşturmanıza izin verir. Sonuç olarak, metninizi aşağıdaki örnekte olduğu gibi <p> etiketi (açılış etiketi) ile </ p> etiketi (kapanış etiketi) arasına yerleştirmeniz gerekir:Bu makalede daha sonra göreceğiniz gibi, HTML öğrenmek için kolay bir dildir. Peki HTML nedir ve nasıl çalışır?

HTML tarihi
HTML, 1991'in sonunda Bay Tim Berbers-Lee tarafından oluşturuldu. Ancak, 1995 yılına kadar bu dil HTML 2.0 olarak yayınlandı değildi.

HTML 1.0, web tarayıcıları aracılığıyla okunabilir ve erişilebilir bilgileri paylaşmak amacıyla 1993 yılında piyasaya sürüldü.
HTML 2.0 1995 yılında yayınlandı . Bu sürüm bazı eklemeler ile sürüm 1.0 tüm özelliklerini içeriyordu. Bu sürüm 1997 yılına kadar norm olarak kaldı.
HTML 3.0: bu sürüm yöneticileri web sayfası tasarımı daha güçlü özellikler vermek için yeni özellikler dahil. Ancak, bu yeni özellikler web tarayıcılarını yavaşlattı.
HTML 4.01: bu, bugün bildiğimiz HTML sürüm 5.0'dan önce gerçek bir başarıya sahip olan ilk sürümdür. HTML 4.01 2012 yılında piyasaya sürüldü.
Şu anda kullanılan HTML deposuna göre, şu anda 140 HTML etiketi var, ancak bazıları artık pek kullanılmıyor. Popülerliği nedeniyle, HTML resmi bir web standardı olarak kabul edilir . Sonuç olarak, HTML özellikleri W3C (World Wide Web Consortium) tarafından yönetilir ve geliştirilir.

HTML'nin en büyük güncellemesi, 2014'te 5 sürümünün piyasaya sürülmesiydi. Gerçekten de, bu sürüme <article>, <header> ve <footer> gibi çeşitli etiketler eklenmiştir.

HTML nedir ve nasıl çalışır?
HTML belgeleri uzantılı dosyalardır .htm veya .html . Bu dosyalar herhangi bir web tarayıcısı tarafından okunabilir. Gerçekten de, tarayıcı dosyayı okuyacak ve içeriği gösterecektir.

HTML kullanan web sitelerinin çoğu, Ana Sayfa, iç sayfalar ve bir kişi sayfası gibi birkaç sayfaya sahiptir.

Her HTML sayfası, bir dizi etiket (öğeler olarak da adlandırılır) kullanılarak oluşturulmuştur. Bunlar, sayfanızı ihtiyaçlarınıza göre önceliklendiren ve yapılandıran bloklardır. Bazı etiketlere ek olarak, çoğu bir açılış etiketi ve bir kapanış etiketi vardır.

Sayfanızı nasıl yapılandıracağınızı gösteren örnek bir kod aşağıda görebilirsiniz:div: bir bölüm tanımlayın. Bu etiket bir blok oluşturulmasını sağlar.
h1: bir başlık ayarlayın.
h2: bir altyazı ayarla
P: bir paragraf tanımlayın
ımg: bir resim tanımlayın. Bu etiketin iki özelliği vardır (src, resmin yolunu tanımlar, bir açıklama eklemek için alt) .
a (<A> ve < /A>): Bu etiket, belgenize tıklanabilir bir bağlantı eklemek için ” href ” özniteliğini kullanır.
En çok kullanılan HTML etiketleri nelerdir?
İki ana etiket türü vardır. Etiketleri ve çevrimiçi etiketleri engelle:

Blok etiketleri tüm kullanılabilir alanı kaplar ve her zaman yeni bir satırla başlar. Bunu, başlık etiketlerini veya bir paragrafın kurulmasına izin veren etiketi kullanarak görebilirsiniz.
Çevrimiçi etiketler yeni satırlar oluşturmaz ve sayfada gereken tüm alanı kullanır.
Blok etiketi
Her HTML belgesi aşağıdaki üç etiketi içermelidir: < html>, < head> ve <body>.

< Html> ve < / html> etiketi : bu, en üst düzey öğedir ve tüm HTML sayfasını çevreler.
< head> ve < / head>: sayfanızın Başlığı, kullanılan yazı tipi gibi bilgileri içerir.
< body > ve < / body>: web sayfanızın içeriğini kapsar.


"H" tipi etiketlerle ilgili olarak, şu anda 6 seviye vardır (<h1> < / h1> etiketinden < h6> < / h6> etiketine ). H1 en üst düzey etiket ve h6 en düşük . Paragraflar <P> ve </ p> etiketi ile çevrelenirken, tırnak işaretleri <blockquote> </ blockquote> etiketini kullanır .
< Div> < / div> etiketi içerik bölümlerini tanımlar. Prensip olarak, birkaç paragraf ve görüntü içerirler.
<Ol> < / ol> etiketleri sıralanmamış listeler iken sıralı listeler oluşturmak için kullanılır. Aşağıdaki örnekte görebileceğiniz gibi, tek tek öğeler <li> </ li> etiketi ile çevrelenmelidir:


HTML ve HTML5 arasındaki fark nedir?
HTML 10 yıldan fazla kanıtlanmış olduğundan, neden 2014 yılında güncellendi? Eski HTML sürümleri ve HTML5 sürümü arasındaki en önemli fark, video ve sesin dil özellikleri olmadan entegrasyonudur. Buna ek olarak, HTML5 aşağıdaki güncellemeleri içerir :

Videolar, zaman, nav, bölüm, ilerleme, metre, kenara ve tuval gibi yeni öğeler
Charset, async ve ping gibi yeni özellikler
Çevrimdışı önbelleğe alma, Sürükle ve Bırak desteği ve daha fazlası ile yeni API'ler
Vektör grafikleri desteği
Javascript artık arka planda çalışabilir
HTML'nin faydaları nelerdir?
Çoğu dilde olduğu gibi, HTML gibi birçok varlığa sahiptir:

Bu, size yardımcı olabilecek büyük bir kullanıcı topluluğuna sahip çok kullanılan bir dildir
Her tarayıcıda doğal olarak çalışır
Dil açık kaynak ve tamamen ücretsizdir
PHP ve Node gibi dillerle kolayca bütünleşir.JS
HTML'nin dezavantajları nelerdir?
Bu dil çoğunlukla statik web sayfaları için kullanılır. Gerçekten de, dinamik özellikleri kullanmak istiyorsanız, kesinlikle PHP veya Javascript kullanacaksınız.
Mantığı uygulamak mümkün olmadığından tüm web sayfaları ayrı ayrı oluşturulmalıdır.
HTML, CSS ve Javascript arasında bir bağlantı var mı?
HTML'nin çok güçlü bir dil olduğu doğrudur. Buna ek olarak, çok profesyonel bir web sitesi oluşturmanıza olanak tanır. Bununla birlikte, içeriği yapılandırırken yalnızca öğelerin ve metnin eklenmesine izin verir.

Dinamik bir site oluşturmak istiyorsanız, bu dil CSS (stil sayfası) ve Javascript gibi diğer dillerle çok iyi gider.

CSS: bu dil, her bloğun düzeni, renkler, yazı tipi ve arka plan gibi web sitenizin yapısını tanımlamanızı sağlar.
Javascript: sitenize kaydırıcılar, fotoğraf galerileri veya başka şeyler gibi dinamik özellikler eklemenizi sağlar.
ücretsiz web hosting?

Sonuç
Şimdi HTML nasıl çalıştığını anlamak ve web barındırma ilk web sayfası oluşturmak edebiliyoruz . Web sitenizi ve içeriğini oluşturmak ve yapılandırmak için bu dili kullanabilirsiniz.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi