Tarihin Gerçeği İnsan Hayvanat Bahçesi!

Tarihin gerçeği insan hayvanat bahçesi. Makalemizi okumak için buyurun gördükleriniz ve okuduklarınız sizleri çok şaşırtacak!


11
66 Paylaşım, 11 Beğeni

Bundan 55 sene evveline kadar, başka bir deyişle çok daha önceki değil, bazı ülkelerin pek çok şehrinde, ender hayvanlarmış gibi seçilip kafese konan, Afrika’dan getirilen insanlar, çevreyi dikenli tellerle çevrili olan hayvanat bahçelerinde öteki insanlara gösteriliyor, sanki teşhir ediliyordu. 

1870’ler ile 1960’lar arasında asıllaşan bu vakada sırf bu emel için binlerce insan bayan, erkek, çocuk Afrika’dan gemilerle taşınıyordu ve kaba insanlar, ‘ilkeller, insana benziyorlar, insanoğluna en yakın varlık sanırım’ diyerek belirleniyordu ki bu hakikatinde onların insana benzemediğini gösterir. Bu ülkelerden kimileri:

  • Belçika,
  • Hollanda,
  • İspanya,
  • Macaristan,
  • Almanya,
  • İsveç,
  • İtalya,
  • ABD

Burayı ziyaret eden bireylerin rakamının da az olmadığı, insanların kimilerinin intihar ettiği, kimilerinin ise teşhir edilirken can verdiği öğreniliyor. Fuar alanının dışında bulunan levhada gıda verilmemesi gerektiği, daha evvel beslendikleri yazılıydı ve büyük kalabalıkların önünde, mahallî hayvanat bahçelerindeki hayvanlarla birlikte sergilenen insanların çoğunun üzerindeki giysiler çıkarılırdı, göğüsleri sarihte dururdu. Ölenler de sergilenirdi.

1889’da 18 milyon insanın dolaştığı Paris’teki dünya fuarı ve 1931’de Paris’te açılan 34 milyon bireyin ziyaret ettiği İnsan Hayvanat Bahçesi gibi misaller hakkında bazı bilim adamlarının görüşleri de aktarılıyordu. Buna göre bilim adamlarının bu insanlar hakkında söylediği, uslarının geri olduğu ve saldırgan oldukları ile hiçbir hislerinin olmadığıydı. Pigmelerin muhtelif danslarla milleti eğlendirmeye zorlandığı bu insanlık dışı yerden bir fotoğraf.

1900’lerde insanlar tarafından şiddetle karşı çıkılmasa da, usu başında görünüp reelinde öyle olmadığı apaçık olan bireylerin yaptığı bu ırkçılık, ulusu afallamışlığa sokmuştur fakat Aborigin ve Afrikalıların üryan biçimde kafeslere kapatılıp kalabalıklar önüne çıkarılarak sergilendiği bu yerler, kurulduğu zamanlarda çok popülerdi. Kuzey Amerika da daha sonra bu ülkeler içinde yerini almıştı. 1934 St Louis’de yapılan Barbarlar Olimpiyatlarına zorlanan yerlilerin karesi.

Kongo’lu Ota Benga… 1906… İnsanlığın utanç göstergelerinden bir tanesi de onun kucağında maymunlarla gezmeye zorlanmasıydı ve Bronx hayvanat bahçesinde olan, öbür hayvanlarla aynı kafese konulan Benga, orangutanlarla güreşmeye de zorlanmıştı. Hayvanlarla birlikte olmadığı zamanlarda ise sepet ören ve ok ile yay kullanarak çevreye atış yapan Benga’nın bir resmi…

Hayvanat bahçesinde çalışan siyah  tenlilerin içinde Benga’ya nasıl davranılması gerektiğine dair karşı çıkmalar olmuştu, hatta New York Times’ın yazısına göre, içlerinden kimileri maymunlarla birlikte kafese insan konulmasına karşı sesini çıkarmıştı. Paris hayvanat bahçesinde beden hatları değişik olduğu için yakalanan bayanlar vardı ve beyazların ziyaret nedeni de onların kalçalarını görmekti. İşte, o bayanlar…

Avrupa’daki insan hayvanat bahçeleri kavramının ortadan kalkması ancak İkinci Dünya Savaşı’ndan sonrayı bulmuştur ve Adolf Hitler bunu meneden şahıslardan biri olmuştur. Otto Von Bismarck’ın da ziyaret etmiş olduğu Almanya’daki zenci köyünden bir anne ve oğlunun resmi…

En son insanat bahçesi, 1958 yılında Belçika‘da sergilenmiştir.

Son olarak söylemek gerekir ki, ırkçılık 1800’lerden itibaren fazla yol kat etse dahi bugün de yaşanmaktadır. Acı sürükleyenleri andırmak, her ne kadar acı da olsa unutmamak ve ırkçılığa dair bu misalleri vurgulamak gelecek jenerasyonlarda bu stil vakaların yaşanmaması için zorunlu olan bir tavırdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

11
66 Paylaşım, 11 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aşk Aşk
38
Aşk
Nefret Nefret
60
Nefret
Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
26
Eğlenceli
Komik Komik
32
Komik
İnanılmaz İnanılmaz
51
İnanılmaz

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Yorumlar

[quads id=10]
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı