Tüm Dünyanın Değişik Bölgerinden 10 Mumya!

Bu makalemizde dünyanın dört bir yanından zafer ile mumyalanmış 10 ölü vücudunu listeleyeceğiz.


8
58 Paylaşım, 8 Beğeni
Advertisements

Dünyanın Dört Bir Tarafından Mumyalanmış Cesetler

Mumya denildiği vakit birçoğumuzun usuna Mısırlılar gelir. Fakat insanlar binlerce senedir ölülerin vücutlarını koruma yollarına başvuru etiyor. Bu surattan mumyalar sadece piramitlerde değil, nerdeyse her yerde bulunabilir. Alttaki listede göreceğiniz büyüleyici mumyalar netlik çok zaferli bir biçimde yapılmış.

1. Ruh Mağarası Mumyası

Ruh Mağarası Mumyası, Nevada’daki Fallon yakınlarında tespit edilen Ruh Mağarası’nda keşfedilmiştir. 1940 senesinde Sydney ve Georgia Wheeler, şanssız bir vakanın talihli bir keşfe yol açmasının sonrasında bu bölgedeki kuru mağaraları keşfetmişlerdir. 1940 senesinde bir çift (Sydney ve Georgia) çıngıraklı yılandan kaçarken yaralanmış ve bir mağaraya sığınmıştır. Bu tesadüfle girdikleri mağarada yalnızca resimdeki mumya değil, 67 tarihi yapıt daha gün yüzüne çıkmıştır.

2. Tollund Adam

2400 sene evvelce kurban edilerek bataklığa atılan ”Tollund Adam” da gerektiğince ilgi çekici cesetlerden biridir. Tollund Adam boynundan asılarak öldürülmüş. Boynundaki örülmüş ip hala duruyor. 1950 senesinde tespit edilen Tollund Adamı’nın kaşları, burnu, yüzü hala canlı gibidir.

3. Xin Zhui

 Xin Zhui, Han Hanedanlığı saatinde yaşamış soylu bir Çinli adamın karısıdır. Yaşamı gerektiğince enteresan olan bu leydi yaşamı süresince hiçbir şey yapmadan yalnızca oturmuş ve çok çok et tüketmiştir. MÖ 163 senesinde aşağı yukarı 50 yaşında ölmüştür. Türbesi, 1971 senesinde Changsha yakınlarında bir hava hücumu barınağı inşa etmek amacıyla oluşturulan kazı çalışmaları esnasında keşfedildi. 2000 senesi aşkın süredir hiç bozulmamış durumda duran mumya 1000’den çok eşyasıyla beraber mumyalanmıştır.

4. La Doncella

La Doncella, İnkalılar doğrulusunda 15 yaşında tanrı amacıyla kurban edilmiştir. Kurban etme ritüelinin üstünden tam 500 sene işlemiş olmasına karşın yüzündeki ifade ve hüzünlü gözleri ona bakanların kanını donduruyor. Arkeoloji tarihine “La Doncella” ismiyle geride bıraktığımız ufak kızın cesedi Arjantin’deki High Mountain Arkeoloji Müzesi’nde bugüne kadar bulunmuş en eski ve en iyi korunmuş mumyalardan biri olarak sergilenir. Mumyalanmış vücudu 1999 senesinde bulunduğunda beyni, derisi, saçları tam olarak korunmuş haldeydi. Bulunduğu yerde iki çocuk vücudu daha bulunmuş. Onlara ise El Nino ve La Nina del Rayo isimleri verilmiştir.

5. Vladimir Lenin

Vladimir Lenin, Ocak 1924’te Moskova yakınlarındaki Gorki kasabasında ölmüştür. Hala Moskova’nın Kızıl Meydan’daki piramit şeklindeki bir mezarda sergilenir. Bilim adamları doğrulusunda incelendiğinde, cesedin ayrışmasını önlemek amacıyla hava geçirmez bir cam ortamında uygun sıcaklık ve nem ile korunduğu gözlemlenebilir. 

6. Rosalia Lombardo

Dünyanın yatan hoş olarak tanıdığı ve gözlerini açıp kapayan mumya olarak uslarda yer eden Rosalia Lombardo mumyası senelerdir çözülemeyen gizemlerden biridir. İtalya’da 1918’de doğmuş, 1920’de İspanyalı Gribi sebebiyle hayatını yitirmiştir. Rosalia, paranormal bir hadise olarak belirlenir.

Doktor Alfredo Salafia doğrulusunda mumyalanan 2 yaşındaki ufak kızın damarlarına bir sıvı enjekte edilmiştir. Ancak sihirli bileşimin ne bulunduğu açıklanmamıştır. Mumyalanan Rosalia Lombardo tam 90 senedir hiç bozulmadan bir bebek gibi uyur. Bu sırrı çözüme ulaştırmak bilim insanlarının 90 senesini almıştır.  1999 senesinde ufak kızın nasıl mumyalandığına dair açıklamaları sahibi olan bir el yazması bulunmuştur.

Advertisements

İtalyan bilim insanları ufak kızın glicerine, çinko, klor, salistik asitli bir karışımla mumyalandığını meydana çıkarmıştır. O karışım ufak kızın bedenini hala ilk günkü gibi tutmuştur. Mumyanın bu bileşim yardımıyla bozulmadığı belirlenmiştir.

7. Dövmeli Ukok Prensesi

Sibirya’nın karlı yüksek yaylalarındaki soğuk yardımıyla çok iyi korunmuş bir şekilde tespit edilen Buz Prensesi, Rusya’da 20. yüzseneın en büyük keşiflerinden biri olarak saseneır. Donmuş toprak içersinde 2500 sene süresince yatan prensesin mezarı ve iskeleti 1993’te meydana çıkarılmıştır. Vücudu ve kıyafetleri çok iyi korunmuş olmasına rağmen, kısmen mumyalaşmış iskeletinin boynu ve yüzündeki deri sorunu ilgi çeker.

Prenses, ruh aleminde ona eşlik edeceği fikir edinilen eyerlenmiş ve dizginlenmiş altı at ile beraber gömülmüştür. Mezarda ilaveten koyun eti, at eti ve yoğurt çeşidi bir süt ürünü de bulunmuştur.

8. John Torrington

Franklin’in kayıp yolculuğu olarak tanınan vaka, bundan tam 171 sene evvelce John Franklin’in iki gemi ile İngiltere’den yola çıkıp geri dönmemesini anlatır. Seferin ilk üç aylık sürecinde beş şahıs ekipten çıkarılarak evine gönderilmiş ve geriye 129 şahıs kalmıştır. Bu noktadan ardından bir sırdır.

John Torrington’ın ölümünden 138 sene sonra tespit edilen vücudu olaylara çok değişik bir yön katmıştır. Antropolog Owen Beattie, Torrington’ın vücuduni 1984 senesinde keşfetmiş ve cesedin kusursuz bir biçimde korunduğunu dile getirmiştir. Torrington’ın baş ucunda üzeri makale ile kazınmış bir levha da bulunmuştur.

Bu levhada Torrington’ın 1 Ocak 1846’da hayatını yitirdiği ve yalnızca 20 yaşında bulunduğu bilgisine erişilmiştir. Üzerinde, düğmeleri deniz kabuğundan yapılmış gri renkli bir gömlek ve keten pantolon vardır. Torrington mumyasında bir odun yongası üstünde uzuvları bağlanmış bir biçimde uyumaktadır. Gözleri aradan geride vazgeçtiğimiz 138 yılın sonrasında hâlâ canlılığına gözetmiştir.

9. Saint Bernadette

Çağdaş bir mumya, Viktorya yarıyılında Fransa’da gelişen Saint Bernadette’e aittir. Bernadette Soubirous, ayrıntılı dini mücizeleri görüp insanlara açıklama eden bir Fransalıdır. Dini vizyonu yüksek bir kız olarak tanınır. 1858 yılında Meryem Ana’yı 18 kere gördüğünü iddia etmiştir. Bernadette 1879 yılında veremden yaşamını kaybetmiştir.

10. Atacama Mumyası

Şili’de, Atacama Çölü’ndeki bir maden köyünde 15 sene evvelce bulunmuştur. Mumya ile alakalı bir sürü kuram meydana atılmıştır. Mumyalanmış iskelet her yönüyle küçük ve tuhaftır. Uzaylıların varlığına dair ispat olarak bile öne sürülmüştür.  ABD’li bilim insanları mumyalanmış iskeletin kemiklerinden aldıkları DNA yardımıyla trajik bir hikayeyi meydana çıkarmıştır.

Ata adı verdiği iskelet bir uzaylıya değil, vücudunda korkunç deformasyonlarla doğmuş kız bebeğe aittir. Ya ölü doğmuş, ya da doğumundan derhal sonra ölmüştür. Ata’nın kalıntıları, 2003’te La Noria isimli eski bir nitrat madeni köyünde bulunmuştur.

Advertisements

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

8
58 Paylaşım, 8 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aşk Aşk
46
Aşk
Nefret Nefret
24
Nefret
Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
24
Eğlenceli
Komik Komik
31
Komik
İnanılmaz İnanılmaz
22
İnanılmaz

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Yorumlar

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı