Türk Edebiyat Tarihinin Kesinlikle Okunması Gereken 10 Eseri


16
31 Paylaşım, 16 Beğeni

Sizler için Türk Edebiyat tarihinin 150 yıllık süregelen yapıtlarını listeledik.

 1. 1 "Huzur", Ahmet Hamdi Tanpınar (1949)


  Cumhuriyet sonrasında yaratılan kültürü reddetme ve kabul etmek arasında kalan, varoluş sorunlarını yaklaşan İkinci Dünya Savaşı'nın korkularıyla bastıran Mümtaz bir köşede çocuklu ve dul olan Nuran'a olan aşıkını (Tanpınar toplum baskısını da buna ekler), diğer köşede ise entelektüel tavırlarının arasında kalmıştır.

 2. 2 "Kara Kitap", Orhan Pamuk (1990)


  Kalbinde tamamen başka biri olma arzusu teması ile çok katmanlı yapısı, farklı anlatım teknikleriyle süslenmiş İstanbul'u dünya çapında edebiyat kenti haline getirmiş "arayış" hikayelerini postmodern bir şekilde sunması ile Türk edebiyatında önemli bir yere sahiptir.

 3. 3 "Aylak Adam", Yusuf Atılgan (1959)


  Türk edebiyatının uzun yıllardır takdir edilmeyi bekleyen eseridir. İlk satırından tutun son satırına kadar gururunu içinde bekleten nadir romanlardandır. Belki de sadece romanda konuşan yazara değil romandan sonra susan yazara da derin bir bağlılık duyduğumdandır.

 4. 4 "Tehlikeli Oyunlar", Oğuz Atay (1973)


  Toplumun derin kargaşası altında, gerçeğin peşine düşen Hikmet Benol, Tehlikeli gördüğü toplumdaki tüm her şeyi oyun oynuyormuşçasına seyir eder. Kişinin benliğinin ne gibi savaşlar yarattığının ve sonunda yenmesinin de önemini komple bir sorun olarak düşünür.

 5. 5 "Kürk Mantolu Madonna", Sabahattin Ali (1943)


  İçine kapanık kitaplar ve düşler arasında kendini bulmaya çalışan Türk genci Raif.  İkinci Dünya Savaşı arifesinde yurt dışına çıkmıştır. Yahudi bir kızla, tutkulu bir aşk'a yelken açmıştır ve iki düşsel insanın yakınlaşmasıdır bu.

 6. 6 "Cevdet Bey ve Oğulları", Orhan Pamuk (1982)


  70 yıllık İstanbullu bir ailenin hikayesini anlatıyor ayrıca Orhan Pamuk'a ününü getiren nefis bir romandır bu. Kökü taşraya uzanan ailesini bırakıp farklı yaşam isteyen ve onların gerçekleşmesini sağlayan Cevdet bey'in ve oğullarının yaşam hikayesi bir anlamda da modernleşmeye başlayan Türkiye'nin özel hikayesidir.

 7. 7 "Eylül", Mehmet Rauf (1901)


  Türk Edebiyat tarihimizin ilk psikolojik romanıdır "Eylül", yasak bir aşkın hikayesini ele alıyor. Aldatılan bir eşin ruhsal ve zihinsel durumu, kadın ve erkeğin toplumda ne gibi roller alıyor bunları da eklerken dönemine göre oldukça cesur bir şekilde yazılmıştır.

 8. 8 "Murtaza", Orhan Kemal (1952)


  O dönemlerde her oyuna ve filme konu olan Murtaza karakteri, insanın en karışık durumlarını kara mizah ile anlatıyor. Otoriteyle doğruluk kavramları arasında kalan, doğruluğundan ödün vermeyip daha da çaba göstermesine rağmen iyice çözümsüzlüğe düşen, insanları anlamaktan uzaklaşarak salt ilkeleri savunan bireyin başına gelenlerin can yakan bir güldürüsü haline gelmiştir.

 9. 9 "Çalıkuşu", Reşat Nuri Güntekin (1923)


  Babası ve hasta annesiyle beraber yaşayan hırçın ve yaramaz bir kızdır Feride. Ayrıca babası da asker olduğundan beraber neredeyse hiç vakit geçirememişlerdir. Annesinin de vefatından sonra teyzeleri ile yaşamına devam etmek zorunda kalmıştır.

 10. 10 "Dokuzuncu Hariciye Koğuşu", Peyami Safa (1930)


  Çocukluk ve gençlik dönemlerinin izlerini taşıyor bu kitap Peyami Safa'nın umut ve umutsuzluk arasında sevinç ve felaketi de aynı kitaba sığdırmış olması harika bir okuma keyfi sağlıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

16
31 Paylaşım, 16 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Aşk Aşk
26
Aşk
Nefret Nefret
5
Nefret
Şaşkın Şaşkın
4
Şaşkın
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Komik Komik
3
Komik
İnanılmaz İnanılmaz
7
İnanılmaz

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Yorumlar

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı